1.round : Castle Combe
2.round : Castle Combe
3.round : Castle Combe
4.round : Castle Combe
5.round : Castle Combe
6.round : Castle Combe
7.round : Castle Combe
8.round : Castle Combe
9.round : Castle Combe
Home page
Castle Combe - GT 1.round
Race: 2,961 km * 12 laps = 35,534 km
FL: Phil Lomas Skoda Coupe 0:59,790 178,2831 km/h
Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Division Practice
Classified:
1. - Phil Lomas / GB Skoda Coupe 12 0:12:15,910 1. A
2. - Melvyn Coon / GB Mallock Mk24 12 1. B
3. - M. Mansell / GB Phantom P90 12
4. - Phil Ball / GB Mallock Mk29 12
5. - K. Churchill / GB Marcos GT 12
6. - Mike Brend / GB Suzuki SC100 12 1. D
- Erling Jensen / DK Maguire Stiletto 1. C
Did not finish:
- Richard Borthwick / GB Darrian T90 2 DNF
Top of page
Castle Combe - GT 2.round
Race: 2,961 km * 10 laps = 29,612 km
FL: Phil Lomas Škoda Coupe 1:07,410 158,1341 km/h
Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Division Practice
Classified:
1. - Phil Lomas / GB Škoda Coupe 10 0:11:39,860 1. A
2. - Mike Brend / GB Suzuki SC100 10 1. D
3. - Erling Jensen / DK Maquire Stiletto 10 1. C
4. - J. Freeman / GB Aston Martin DBS 10
5. - Richard Ward / GB Lotus Elan 10 1. B
6. - Richard Borthwick / GB Darrian T90 10
Other starters:
- Guy Woodward / GB ?
- Derek Barrett / GB Elden
Top of page
Castle Combe - GT 3.round
Race: 2,961 km * 10 laps = 29,612 km
FL: Matt Aitken Pro-Sport 3000 0:59,510 179,12 km/h
Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Division Practice
Classified:
1. - Phil Lomas / GB Škoda Coupe 10 0:10:24,620 1. A
2. - Melvyn Coon / GB Mallock Mk.24 10 1. B
3. - Richard Ward / GB Lotus Elan 10
4. - K. Churchill / GB Marcos GT 10
5. - Mike Brend / GB Suzuki SC100 10 1. D
6. - John Robinson / GB Mallock Mk.28 10
Disqualified:
- Brian Chatfield / GB Jaguar XJR17 Overtook under 1.
Other starters:
- Matt Aitken / GB Pro-Sport 3000
Top of page
Castle Combe - GT 4.round
Race: 2,961 km * 10 laps = 18,990 km
FL: Nigel James Ultima Shapecraft 1:00,730 175,5311 km/h
Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Division Practice
Classified:
1. - Phil Lomas / GB Škoda Coupe 10 0:10:30,360 1. A
2. - Nigel James / GB Ultima Shapecraft 10 2. A
3. - Brian Chatfield / GB Jaguar XJR17 10 3. A
4. - Melvyn Coon / GB Mallock Mk.24 10 1. B
5. - Phil Ball / GB Mallock Mk.29 10
6. - John Pugsley / GB Tiga 10
Other starters:
- Erling Jensen / DK Maquire Stiletto
Top of page
Castle Combe - GT 5.round
Race: 2,961 km * 10 laps = 29,612 km
FL: Chris Gilbert 27 Lola T87/90 0:59,720 178,4924 km/h
Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Division Practice
Classified:
1. 27 Chris Gilbert / GB Lola T87/90 10 0:10:09,290 1. B
2. - Brian Chatfield / GB Jaguar XJR17 10 1. A
3. - Phil Lomas / GB Škoda Coupe 10 1.
4. - Nigel Mustill / GB Ford Sierra RS500 10
5. - John Robinson / GB Mallock Mk.28 10
6. - Paul Milligan / GB Caterham 7 10
- Erling Jensen / DK Maquier Siletto 1. C
- Gary Prebble / GB Hartwell Imp 1. D
Top of page
Castle Combe - GT 6.round
Race: 2,961 km * 10 laps = 29,612 km
FL: Nigel James Ultima Shapecraft 0:58,420 182,4674 km/h
Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Division Practice
Classified:
1. - Phil Lomas / GB Škoda Coupe 10 0:10:29,420 1. A
2. - John Pugsley / GB Tiga 10 1. B
3. - Richard Ward / GB Lotus Elan 10
4. - Phil Ball / GB Mallock Mk.29 10
5. - Erling Jensen / DK Maquire Stiletto 10 1. C
6. - J. Freeman / GB Aston Martin DBS 10
- Gary Prebble / GB Hartwell Imp 1. D
Did not finish:
- Nigel James / GB Ultima Shapecraft 7 DNF
- Robin Hooker / GB Quantexe Ferrari 5 DNF
Did not start:
- Richard Borthwick / GB Chevron B61 Electrics
Top of page
Castle Combe - GT 7.round
Race: 2,961 km * 10 laps = 29,612 km
FL: Tony Dunderdale Tiga GT287 0:59,710 178,5245 km/h
Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Division Practice
Classified:
1. - Phil Lomas / GB Škoda Coupe 10 0:10:19,070 1. A 6.
2. - Nigel James / GB Ultima Shapecraft 10 2. A
3. - Tony Dunderdale / GB Tiga GT287 10 3. A
4. - John Pugsley / GB Tiga 10 1. B 1.
5. - John Robinson / GB Mallock Mk.28 10
6. - Guy Parry / GB Caterham 7 10
10. - David Appleby / GB Jaguar XJR11
- Erling Jensen / DK Maquire Stilleto 1. C
- Tony Sheppy / GB Sunbeam Stiletto 1. D
Top of page
Castle Combe - GT 8.round
Race: 2,961 km * 10 laps = 29,612 km
FL: David Appleby Jaguar XJR11 0:58,670 181,6949 km/h
Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Division Practice
Classified:
1. - David Appleby / GB Jaguar XJR11 10 0:10:16,010 1. A
2. - Melvyn Coon / GB Mallock Mk.24 1. B
3. - Erling Jensen / DK Škoda Coupe
4. - Phil Ball / GB Mallock Mk.29
5. - Nigel James / GB Ultima Shapecraft
6. - Richard Ward / GB Lotus Elan
- Richard Borthwick / GB Chevron B61 1. C
- Mike Brend / GB Suzuki SC100 1. D
Top of page
Castle Combe - GT 9.round
Race: 2,961 km * 10 laps = 29,612 km
FL: Dave Coyne Argo 1:09,070 154,3361 km/h
Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Division Practice
Classified:
1. - Dave Coyne / GB Argo 10 0:12:20,700 1. A 1.
2. - David Appleby / GB Jaguar XJR11 2. A
3. - Phil Ball / GB Mallock Mk.29 1. B
4. - Mike Brend / GB Suzuki SC100 1. D
5. - Geoff Thorne / GB Škoda 1. C
6. - Guy Woodward / GB Merlin Exocet
Other starters:
- Erling Jensen / DK Škoda Coupe
Top of page