Make your own free website on Tripod.com

Czech non-championship 1950

1.round : Strahov 2.round : Hradec Králové 3.round : Brno 4.round : Šternberk Home page

Strahov 1950

Strahov 1.round

Race: Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Did not finish: - Václav Barcal / CS Avia DNF - Jaroslav Musil / CS Jawa DNF Other starters: - Hodač / CS ? Top of page

Hradec Králové 1950

Hradec Králové 2.round

Race: Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Other starters: 30 Jaroslav Musil / CS Jawa Minor I Speciál Top of page

Cena Brna pro sportovní vozy 24.9.1950

Brno - sport cars 3.round

Race: 17,800 km * 10 laps Position NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Practice

Division 1100

Classified: 1. 1. 23 Jaroslav Netušil / CS Skoda Mladá Boleslav 10 1:48:03,900 2. 2. 24 Miroslav Fousek / CS Skoda Mladá Boleslav 10 1:48:05,400 3. 3. 21 Jaroslav Vlček / CS Magda III Fiat s/c Praha 10 1:50:17,900 4. 4. 27 Alois Rieger / CS Hakar Fiat Hradec Králové 10 1:58:22,100 5. 5. 25 Oldřich Svoboda / CS Magda Malenovice 8 6. 6. - Kříž / CS Simca Fiat 8 In entry list only: 22 Josef Mikulka / CS Magda II Fiat Gottwaldov 26 Karel Kácha / CS Fiat Birda Liberec 28 Jaroslav Brokeš / CS Fiat Zubří

Division 1500

Classified: 1. 1. 14 Josef Černohorský / CS Skoda s/c Mladá Boleslav 10 1:55:23,200 2. 2. 17 Rudolf Lodes / CS Rulo Brno 10 2:06:19,900 3. 3. 16 Václav Vaníček / CS Bugatti Mackerle Praha 9 4. 4. 18 Karel Váchal / CS Alfa Romeo Praha 8 5. 5. 19 Rudolf Taussig / CS BMW Zábřeh 8 Did not finish: 15 Jiří Pohl / CS Skoda Special s/c Libněves 5 DNF

Division 2000

Classified: 1. 1. 1 Zdeněk Sojka / CS BMW Brno 10 1:43:54,800 2. 2. 6 Jaroslav Pavelka / CS Tatraplan Sport Kopřivnice 10 1:44:02,100 3. 3. 3 František Dobrý / CS Frazer Nash Praha 10 1:44:54,600 4. 4. 8 Jan Filipovič / CS BMW 10 1:49:04,900 5. 5. 2 Václav Bobek / CS Skoda Supersport s/c Mladá Boleslav 10 1:49:45,000 6. 6. 9 Adolf Veřmiřovský / CS Tatraplan Touring Kopřivnice 10 1:51:27,000 Did not finish: 7 Stanislav Kohout / CS BMW Praha 9 DNF 11 Josef Moudrý / CS BMW Brno 7 DNF 10 Josef Kovář / CS BMW Gottwaldov 6 DNF 4 Bruno Sojka / CS Tatraplan Sport Kopřivnice 5 DNF 5 Jan Kubíček / CS Special Praha 3 DNF

Division 750

Classified: 1. 1. 31 František Sutnar / CS Aero Minor Plzeň 10 1:56:32,200 2. 2. 40 František Kameš / CS Aero Minor Brno 10 1:59:17,700 3. 3. 36 Jan Lamač / CS Sepal BMW Praha 10 1:59:57,300 4. 4. 33 Jaroslav Smažík / CS Walter Praha 10 2:03:51,800 5. 5. - Brenner / CS Aero Minor 10 2:07:15,500 6. 6. - Mrázek / CZ Aero Minor 10 2:08:44,100 7. 7. 32 Leopold Lancman / CS Aero Minor Liberec 10 2:08:51,900 In entry list only: 34 Zdeněk Treybal / CS Aero Minor Praha 35 Viktor Mráz / CS Pionýr BMW Praha 37 Vl. Pohorecký / CS Aero Minor Praha 38 Otta Nimshaus / CS Aero Minor Praha 39 Ivan Hodač / CS Aero Minor Praha 41 František Paukert / CS Aero Minor Gottwaldov 42 Miloš Machotka / CS Aero Minor Ostrava Top of page

Ecce Homo Šternberk, okruh 1.10.1950

Ecce Homo 4.round

Race: 9,820 km * 10 laps = 98,200 km AVG: 83,450 km/h FL: Bruno Sojka 2 Tatra Monopost 6:47,700 92,8 km/h Position NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Practice

Division Race

Classified: 1. 1. 2 Bruno Sojka / CS Tatra Monopost Tatra Kopřivnice 10 1:30:37,000 2. 2. 4 Jaroslav Pavelka / CS Tatra Tatraplán Sport Tatra Kopřivnice 10 1:11:31,600 3. 3. 7 Jaroslav Vlček / CS Magda komp. 10 1:13:14,400 4. 4. 9 František Dobrý / CS Frazer Nash 004 10 1:16:11,200 5. 5. 10 Jiří Pohl / CS Škoda Speciál komp. 9 1:12:25,600 6. 6. 6 Josef Tvrdík / CS "Z" 14/2 8 1:13:32,900 Did not finish: 12 Stanislav Kohout / CS BMW 7 DNF 1 Antonín Komár / CS Cisitalia kompr. 4 DNF In entry list only: 3 Zdeněk Treybal / CS Tatra Monopost Tatra Kopřivnice 5 xxx Tatra Tatraplán Sport 8 Karel Váchal / CS Alfa Romeo 11 Zdeněk Sojka / CS BMW

Division SP-I

Classified: 1. 69 Jan Lamač / CS Sepal 7 0:52:19,800 2. 61 František Sutnar / CS Aero Minor 7 0:52:22,800 3. - M. Křemen / CS Aero Minor 7 0:54:18,100 4. 62 Leopold Lancman / CS Aero Minor 7 0:55:00,300 5. 64 Miloš Machotka / CS Aero Minor 7 0:55:42,100 6. - Turek / CS Ava 7 0:57:23,100 7. - Paukert / CS Aero Minor 7 0:59:54,200 8. 63 Ivan Hodač / CS Aero Minor 6 0:54:59,200 Did not finish: 64 František Kuča Aero Minor 6 DNF - Smažík / CS Walter 5 DNF - Langer / CS Aero Minor 1 DNF 66 Pohorecký / CS Aero Minor 1 DNF In entry list only: 67 Otta Nimshaus / CS Aero Minor 68 Viktor Mráz / CS Pionýr

Division SP-II

Classified: 1. 48 Jaroslav Vlček / CS Magda 7 0:50:39,900 2. - Kříž / CS Fiat 7 0:50:59,500 3. 47 Ivan Hodač / CS Aero Minor 7 0:51:51,200 4. - Kameš / CS Aero Minor 7 0:52:00,600 5. 45 Oldřich Svoboda / CS Magda 7 0:55:14,200 6. 43 Rudolf Taussig / CS BMW 7 0:55:34,700 7. - Lodes / CS Rulo 7 0:57:42,000 8. 41 Alois Rieger / CS Hakar 6 0:52:53,700 Did not finish: 49 Jan Kadlec Salmson 5 DNF In entry list only: 42 Josef Mikulka / CS Magda 44 Karel Kácha / CS Fiat Birda 46 Jaroslav Brokeš / CS Fiat 50 Jiří Valchař / CS BMW

Division SP-III

Classified: 1. 24 Jaroslav Pavelka / CS Tatra Tatraplán Sport Tatra Kopřivnice 7 0:47:25,500 2. 29 František Dobrý / CS Frazer Nash 004 7 0:47:50,600 3. 21 Zdeněk Sojka / CS BMW 7 0:51:02,700 4. - Rieger / CS Hakar 7 0:52:09,900 5. 23 Jiří Svojsík Bugatti 6 0:48:16,700 6. - Sutnar / CS Aero Minor 6 0:50:03,200 Did not finish: 25 Josef Kovář / CS BMW Accident In entry list only: 22 Bruno Sojka / CS Tatra Tatraplán Sport Tatra Kopřivnice 28 Karel Váchal / CS Alfa Romeo 32 Stanislav Kohout / CS BMW Top of page