Make your own free website on Tripod.com

Czech non-championship 1951

50.round : Piešťany 60.round : Šternberk Home page

Piešťany 1951

Piešťany 50.round

Race: Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Other starters: - xxx Tatra T602 Tatraplan Sport Top of page

II. Ecce Homo Šternberk 1.7.1951

Ecce Homo 60.round

Race: 9,820 km * 15 laps = 147,300 km AVG: 64,800 km/h FL: Viktor Mráz 69 Pionýr 6:49,000 Position NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Practice

Division Race

Classified: 1. 1. 3 Václav Bobek / CS Škoda K 15 1:39:49,100 2. 2. 4 Antonín Komár / CS Cisitalia 15 1:41:27,900 3. 3. 7 Jaroslav Vlček / CS Magda Komp. 15 1:42:56,400 4. 4. - Treybal / CS Aero Minor 15 1:46:45,100 5. 5. - Rieger / CS Hakar 1100 15 6. 6. - xxx Škoda 1100 Other starters: 11 Vladislav Valenta Alfa Romeo 16 Kameš / CS Škoda S Did not start: 1 Bruno Sojka / CS Tatra Monopost DNS 2 Jaroslav Pavelka / CS Tatra Monopost DNS 15 Veřmiřovský / CS Tatra Tatraplan Sport DNS In entry list only: 5 Ivan Hodač / CS Cisitalia 6 Stanislav Kohout / CS BMW 8 František Dobrý / CS Frazer Nash 004 9 Jiří Pohl / CS Škoda MG 1100 10 Jan Kubíček / CZ K Special 12 Zdeněk Sojka / CS BMW 13 Ludvík Mikoláš / CS BMW 14 Josef Mikulka Magda

Division SP-I

Classified: 1. 63 Zdeněk Treybal / CS Aero Minor 11 1:17:00,400 2. 72 Josef Štyler / CS Aero Minor 11 1:17:20,100 3. 80 Gbelec / CS Aero Minor 11 1:17:21,200 4. 65 Jan Lamač Sepal 750 11 1:20:51,300 Did not finish: 69 Viktor Mráz / CS Pionýr DNF Did not start: 61 Václav Hovorka / CS HMV DNS 62 Miloš Křenek Aero Minor DNS In entry list only: 63 Ota Kratner Aero Minor 64 Martin Kubeš BMW 750 66 Leopold Lancman / CS Minor 498 67 Václav Langer / CS Aero Minor 68 Miloš Machotka / CS Aero Minor 70 Oldřich Pasch / CS Aero Minor 71 Jaroslav Smažík / CS Walter 750 73 Ladislav Turek AVA 750 74 Ivan Hodač / CS Aero Minor 75 Josef Schleichert / CS Aero Minor 76 František Kuča Aero Minor 77 František Pavkert Aero Minor 78 Miroslav Stružka / CS Jawakar 498 79 Josef Richter Aero Minor

Division SP-II

Classified: 1. 47 Jaroslav Vlček / CS Magda 1100 11 1:15:26,600 2. 52 Josef Černohorský Škoda S 1100 11 1:15:46,600 3. 43 Rudolf Lodes / CS Rulo 1100 11 1:21:25,100 4. - Schlaichert / CS ? 11 1:21:31,900 Other starters: 53 Oldřich Kříž / CS Fiat Simca Sport 54 Kameš / CS ? In entry list only: 41 Antonín Komár / CS Škoda 1100 42 Jaroslav Juhan Fiat 1100 44 Josef Mikulka Magda 1100 45 Otta Nimshaus / CS Minor 750 48 Oldřich Svoboda / CS Magda 1100 49 Rudolf Taussig BMW 1500 50 Václav Vaníček / CS Buga 1500 51 Jaroslav Netušil / CS Škoda S 1100

Division SP-III

Classified: 1. 46 Alois Rieger / CS Hakar 1100 11 1:19:41,000 2. 23 Jan Filipovič / CS BMW 11 1:20:24,100 Did not finish: 30 Jan Kubíček / CZ K Special 10 DNF 26 Stanislav Kohout / CS KSP 2000 DNF Did not start: 21 Bruno Sojka / CS Tatra Tatraplan Sport DNS 22 Jaroslav Pavelka / CS Tatra Tatraplan Sport DNS In entry list only: 24 Miroslav Fousek / CS Škoda K 1100 25 Jaroslav Šulc Hanomag 28 František Dobrý / CS Frazer Nash 004 29 Jiří Pohl / CS Škoda MG 1100 32 Zdeněk Sojka / CS BMW 33 Ludvík Mikoláš / CS BMW 34 Jan Tenora / CS BMW Top of page