Make your own free website on Tripod.com

Czech non-championship 1953

100.round : Hradec Králové 110.round : Liberec 120.round : Nový Bor 130.round : Most 140.round : Šternberk Home page

Hradec Králové 1953

Hradec Králové Round: ?.

Race: Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Other starters: 18 František Pakandl / CS DKW II Top of page

Liberec 1953

Liberec Round: ?.

Race: Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Did not finish: - Zdeněk Treybal / CS ESO 1100 DNF Other starters: - Oldřich Kříž / CS Škoda 1100 Top of page

Nový Bor 1953

Nový Bor Round: ?.

Race: Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Other starters: 5 Václav Barcal / CS Avia II 7 xxx ? Top of page

Most 1953

Most Round: ?.

Race: Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Did not finish: - František Pakandl / CS DKW II DNF Other starters: 92 Arnošt Vávra / CS AVA Top of page

Ecce Homo Šternberk, okruh 28.6.1953

Ecce Homo Round: ?.

Race: * 11 laps = 108,020 km AVG: 98,280 km/h Position NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Practice

Division Moto-I

Classified: 1. 60 Břetislav Kreml / CS Jawa 250 7 0:47:57,400 2. 52 Miroslav Ambrož Jawa 250 3. 70 Janíček / CS ? In entry list only: 31 Mil. Nejezchléb Jawa 250 32 Bohuslav Herka ČZ OHC 250 33 Václav Zapletal / CS Jawa 250 34 Josef Závojný Jawa 250 35 Jaroslav Nečas / CS Jawa 250 36 Zdeněk Černohouz Walter 250 37 Milan Mlček Walter 250 38 Richard Janíček / CS Walter 250 39 Hynek Svoboda Walter 250 40 Ladislav Haringa / CS Jawa 250 41 Jetřich Kól Jawa 250 42 Metoděj Kovář Jawa 250 43 František Jakvert Jawa 250 44 Vladimír Dopita Jawa 250 45 Antonín Mikl / CS Jawa 250 46 Bohumil Lakomý / CS Jawa 250 47 Václav Bojko Jawa 250 48 Oldřich Hloch / CS Jawa 250 49 Miroslav Havara Jawa 250 50 Miroslav Svoboda / CS Jawa 250 51 Jaroslav Javůrek Jawa 250 53 Vítězslav Pirel Jawa 250 54 Jan Butula / CS ČZ 250 55 Josef Vaněk / CS Jawa 250 56 Jaroslav Bilík Jawa 250 57 Otto Dourtěl Jawa 250 58 Vincenc Staša Jawa 250 59 Oldřich Zukal Jawa 250 61 Milouš Hečko / CS Jawa 250 62 Jan Kubla Jawa 250 63 Vlastimil Bartek Jawa 250 64 Rudolf Kočí Jawa 250 65 Miroslav Čada / CS Walter 250 66 Pavel Slavíček / CS Jawa 250 67 Ivan Mičík / CS Jawa 250 68 Miroslav Pachl Jawa 250 69 Miloslav Pobořil / CS Jawa 250

Division Moto-II

Classified: 1. 20 Miroslav Čada / CS Walter 350 7 0:47:21,700 2. 17 Karel Vohralík Ogar 350 3. 10 Emil Konečný / CS Jawa 350 In entry list only: 1 Ladislav Novák Walter 350 2 Josef Krňávek Ogar 350 3 Lubomír Bergl Jawa 350 4 Antonín Mikl / CS NSU 5 Zdeněk Wasserbauer / CS Norton 350 6 František Filip / CS Jawa 350 7 Jar. Svoboda Ogar 350 8 Ladislav Brázdil Jawa 350 9 Karel Kremének Jawa 350 11 Ludvík Panáček / CS Walter 350 12 Lumír Sumík / CS SUM 250 K 13 Bohumil Pěronkevič Walter 350 14 Eduard Hanuš / CS Walter 350 15 Miroslav Kubánek Jawa 350 16 Hynek Svoboda Walter 350 18 Jaroslav Pácl / CS Jawa 350 19 xxx ?

Division SP+Z

Classified: 2. 2. 5 Adolf Veřmiřovský / CS Tatra Monopost Tatra Kopřivnice 11 1. 4 Jaroslav Pavelka / CS Tatra Monopost Tatra Kopřivnice 11 1:05:54,000 6 Josef Chovanec / CS Tatra Sport Tatra Kopřivnice 11 1:11:48,100 3. 8 Jan Kubíček / CS Speciál 11 54 Hovorka / CS HMV 750 11 1:18:50,000 25 Stanislav Kohout / CS SKP 2000 Pozemní stavby n.p. 28 Zdeněk Sojka / CS BMW 2000 39 Otta Nimshaus / CS ESO 1100 53 Lancman / CS Aero Minor 750 Did not finish: 43 Metoděj Přikryl / CS Magda 1100 Out of fuel In entry list only: 1 Václav Bobek / CS Škoda komp. Škoda Mladá Boleslav 2 Miroslav Fousek / CS Škoda komp. Škoda Mladá Boleslav 3 Zdeněk Treybal / CS ESO 1100 Škoda Smíchov 7 Jan Tenora / CS Maserati komp. 21 Jan Filipovič / CS BMW 2000 22 Tomáš Šelé BMW 2000 23 Ludvík Mikoláš / CS BMW 2000 24 Bořivoj Sedlák / CS BMW 2000 26 Jiří Pohl / CS Škoda 1100 27 Rudolf Taussig BMW 2000 36 Rudolf Lodes / CS Rulo 1100 37 Oldřich Svoboda / CS Magda 1100 38 Karel Váchal / CS Aero Minor 750 ZO Sběrné suroviny 40 Zdeněk Treybal / CS Magda 1100 Škoda Smíchov 41 Jaroslav Vlček / CS Magda 1100 Módní tvorba 42 Miroslav Stružka / CS Magda 1100 44 Alois Rieger / CS Hakar 1150 45 Josef Černohorský Škoda S1100 Škoda Mladá Boleslav 46 Oldřich Kříž / CS Škoda 1100 47 Břetislav Kreml / CS Fiat Simca 1100

Division SP-I

Classified: 1. 54 Václav Hovorka / CS HMV 750 11 1:15:23,800 2. 53 Oldřich Šusta / CS Aero Minor 750 3. 51 František Kameš / CS Aero Minor 750 In entry list only: 52 Josef Štyler / CS Margab 3 ZO Sběrné suroviny 55 Oldřich Svoboda / CS Aero Minor 750 56 Karel Váchal / CS Pionýr 750 ZO Sběrné suroviny 57 Otta Nimshaus / CS Aero Minor 750 ZO Sběrné suroviny 58 Václav Barcal / CS HMV 750 59 Leopold Lancman / CS Aero Minor 750 60 Josef Uhlíř / CS Ponny 750 61 Jiří Valchař / CS Lomicar 750 62 Karel Petrák / CS Goliáš BMW 63 Jan Tenora / CS Sepal 750 64 Boris Kyněra / CS Aero Minor 750 65 Miloš Mičík / CS Miami 750 66 Jaroslav Smažík / CS Walter 750 Módní tvorba 67 Jaroslav Brokeš / CS Pionýr 750 68 Alois Gbelec / CS Aero Minor 750 69 Arnošt Vávra / CS Aero Minor 750 70 Jiří Bulíček / CS Ponny 750 71 Josef Schleichert / CS Aero Minor 750 Rudý Letov 72 Ivan Hodač / CS Aero Minor 750 73 Ladislav Turek AVA 750 74 Miloš Machotka / CS Aero Minor 750 75 Jan Mrázek / CZ Aero Minor 750 76 Oldřich Pasch / CS Aero Minor 750 ZO Sběrné suroviny 77 Františel Plšek DKW 700 Top of page