Make your own free website on Tripod.com

Czech non-championship 1957

210.round : Přerov 220.round : Šternberk Home page

Hanácký okruh, Přerov 1957

Přerov Round: ?.

Race: Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Classified: 2. - Alois Mark / CS Tatra T605 Top of page

Ecce Homo Šternberk, okruh 9.6.1957

Ecce Homo Round: ?.

Spectators: 60 000 Race: 9,820 km * 11 laps AVG: 92,500 km/h Position NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Practice

Division Moto-I

Classified: 1. 2 Konrad Rosenbrock / DDR ? 7 0:45:11,000 2. 39 Tomáš Smatlánek / CS ČZ - OHC 250 7 0:45:15,300 3. 15 Antonín Flauger / CS ČZ - Walter 250 7 0:45:16,100 4. 46 Václav Vaněk / CS Jawa 250 7 0:45:17,400 5. 51 Stanislav Bureš / CZ ČZ - OHC 250 7 0:46:27,100 6. 3 Weinert / DDR ? 7 0:46:28,000 7. 47 Robert Zapletal / CS ČZ - Walter 250 7 8. 52 Miloš Hrubý / CS ČZ - OHC 250 7 9. 61 Oldřich Hloch / CS Jawa 250 7 10. 54 Josef Kobes / CS ČZ - OHC 250 7 11. 24 Josef Křížek / CS Jawa 250 7 12. 50 Miloš Eyer / CS ČZ - OHC 250 7 13. 62 Bohumil Lakomý / CS Jawa 250 7 14. 56 Josef Vejvoda / CS ČZ - OHC 250 7 15. - Bojer / CS ? 7 16. 57 Miroslav Porubský / CS ČZ - OHC 250 7 17. - Mičík / CS ? 7 18. 38 Josef Sloup / CZ ČZ - Jawa 250 7 In entry list only: 1 Rudi Juhrisch / DDR NSU Sportmax 250 4 Mainhart ? 7 Karel Broder / CS ČZ - OHC 250 16 Milouš Hečko / CS ČZ - Walter 250 23 František Kročka / CS ČZ - Jawa 175 25 Miroslav Kudrnáč / CS ČZ - OHC 250 26 Josef Lukšík / CS ČZ - OHC 250 32 Vlastimil Raim / CS Ravo 250 35 Bořivoj Sedlák / CS ČZ - Jawa 175 45 Václav Valtera / CS ČZ - OHC 250 48 Václav Zapletal / CS ČZ - OHC 250 49 Jaroslav Žípek / CS ČZ - OHC 125 53 Edo st. Bertoli / CS ČZ - Walter 250 55 Zdeněk Petrák / CS ČZ - OHC 250 58 Ladislav Lisník / CS ČZ - Walter 250 59 Jiří Komberec / CS Jawa 250 60 Emanuel Quirenc / CS Jawa 250 63 Miroslav Svoboda / CS Jawa 250 64 Ladislav Milar / CS Jawa 250 65 Jan Molnár / CS ČZ - OHC 250

Division Moto-II

Classified: 1. 35 Bořivoj Sedlák / CS Norton 350 7 0:45:04,900 2. 26 Josef Lukšík / CS ČZ - OHC 350 7 0:45:08,500 3. - Rosenbrock / DDR Simson 7 0:45:32,500 4. 22 Emil Konečný / CS ČZ - OHC 350 7 0:45:54,500 5. - Valtera / CS ? 7 0:45:55,300 6. 68 Vojtěch Lacina / CS ČZ - OHC 350 7 0:46:43,100 7. 29 Jiří Plánek / CS ČZ - OHC 350 7 8. 54 Imrich Karabinoš / CS ČZ - OHC 350 7 9. 52 Ludvík Hrdlička / CS Walter 350 7 10. 55 Jan Horváth / CS ČZ - OHC 350 7 11. 64 Lubomír Vlček / CS ČZ - Jawa 350 7 12. 60 Miroslav Hrubý / CS Jawa 350 7 13. 9 Zdeněk Bedrna / CS ČZ - OHC 350 7 14. 56 Adolf Gorus / CS Jawa - OHC 350 7 15. 53 Jiří Komberec / CS ČZ - OHC 350 7 16. - Binet / H ? 7 In entry list only: 1 Jerzi Dombrovski / PL Norton 350 2 Kazimír Slakovski / PL Norton 350 3 Czerkuti / H ? 14 Tibor Delimán / CS ČZ - OHC 350 19 Oldřich Kába / CS Jawa 350 20 Stanislav Klátil / CS ČZ - OHC 350 23 František Kročka / CS ČZ - OHC 350 28 Jan Novosád / CS ČZ - OHC 350 30 Karel Domikálek / CS ČZ - Walter 350 36 Jiří Simandel / CS ESO 350 40 František Srna / CS ČZ - OHC 350 43 Ladislav Štajner / CS Walter 350 47 Robert Zapletal / CS Jawa 350 50 Josef Prudič / CS ESO 350 51 Alexander Deraha / CS ČZ - OHC 350 57 Josef Holubec / CS Norton 350 58 Peter Moravitz / CS ESO R350 59 Ludvík Panáček / CS Walter 350 61 Vítězslav Resner / CS Jawa 350 62 Emanuel Quirenc / CS Jawa 350 63 František Šandor / CS ČZ - OHC 350 65 Jaroslav Krajsa / CS ČZ - Jawa 350 66 Ervín Weiss Jawa OHC 350 67 Jaroslav Tomeček / CS ČZ - OHC 350

Division Race

Classified: 1. 1. 10 Adolf Veřmiřovský / CS Tatra Monopost 11 1:10:04,000 2. 2. 49 Alois Mark / CS Tatra Monopost 11 1:11:25,600 3. 3. 21 Metoděj Přikryl / CS Tatra Monopost 11 1:11:46,700 In entry list only: 3 Jaroslav Pavelka / CS Tatra Monopost 12 Jiří Bulíček / CS Hvězda 500 29 Miroslav Berkman / CS Tatra Monopost

Division Sport-I

Classified: 1. 1 Siegfried Seifert / DDR BMW 750 11 1:18:24,700 2. 25 Oldřich Šusta / CS Minor 750 BMW 11 1:20:04,000 3. 41 Jaroslav Kafka / CS BMW 750 11 1:20:12,800 4. 71 Karel Váchal / CS Pionýr 750 BMW 11 1:20:12,800 5. - Vávra / CS ? 11 1:23:03,200 6. 66 Tomáš Třasák / CS Minor 750 11 1:24:18,400 In entry list only: 2 Václav Hovorka / CS Střela 750 5 Václav Barcal / CS Avie 750 7 František Kameš / CS Minor 750 11 Jaroslav Brokeš / CS BT 750 15 Alois Gbelec / CS Minor 750 16 Ivan Hodač / CS Minor 750 17 Vladimír Hubáček / CZ Střela 750 23 Josef Schlaichert / CS Minor 750 28 Jiří Valchař / CS Lomicar 750 32 Jan Cymerák / CS Minor 750 38 Otta Nimshaus / CS Minor 750 39 Miroslav Jurča / CS Avie 750 42 Karel Kořínek / CS KMW 750 51 Miloš Mičík / CS Miami 650 52 Antonín Mikl / CS Minor 750 59 František Plešek / CS HMV 750 63 Miroslav Stružka / CS Minor 750 64 Oldřich Svoboda / CS Minor 650 65 František Šobr / CS Minor 650 67 Josef Uhlíř / CS Ponny 750 72 Zdeněk Wasserbauer / CS UMW 750 73 Josef Štyler / CS Margab Mil 750

Division Sport-II

Classified: 4. 1. 4 Jaroslav Vlček / CS Magda 1100 11 1:15:22,600 5. 2. - Šusta / CS ? 11 1:16:19,200 6. 3. 22 Rieger / CS Hakar 1100 11 1:18:26,400 Other starters: 27 Vladimír Valenta / CS Cisitalie 1100 In entry list only: 1 Siegfried Seifert / DDR BMW 750 2 Václav Hovorka / CS Škoda 1100 7 František Kameš / CS Škoda 1100 31 Karel Cejnar / CS Škoda Sport 1100 33 Oldřich Čihák / CS Magda 1100 46 Boris Kyněra / CS Dynamic 60 - 1100 53 Ludvík Mikoláš / CS Magda 1100 58 Boleslav Peterek / CS KDF 82 - 1100 64 Oldřich Svoboda / CS Magda 1100 74 Rudolf Lodes / CS Rulo 1100 Top of page