Make your own free website on Tripod.com

Czech non-championship 1958

10.round : Litomyšl 20.round : Šternberk 30.round : Mladá Boleslav 40.round : Mladá Boleslav 50.round : Rosice 60.round : Louny Home page

II. Silniční závod Litomyšl 1958

Litomyšl 10.round

Started: 15 (SP1.5 - 12, Závodní 500 - 3) Classified: 5 (SP1.5 - 4, Závodní 500 - 1) Race: Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Classified: 1. - Šuster Škoda Supersport 8 0:47:58,500 1. SP-1.5 2. 83 Cipra Škoda Supersport 8 0:47:58,700 2. SP-1.5 3. - Kameš / CS Škoda 1100 8 0:48:19,400 3. SP-1.5 4. - Trejbal ESO 6 0:56:04,600 1. Záv-0.5 5. - Pohl / CS Bugatti 4. SP-1.5 Top of page

Ecce Homo Šternberk, okruh 22.6.1958

Ecce Homo 20.round

Spectators: 30 000 Race: FL: ? 11 Tatra Monopost 5:41,000 103,67 km/h Position NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Practice

Division Moto-I

Classified: 1. 10 Stanislav Malina / CS ČZ - OHC 125 7 0:47:06,000 2. 85 Ladislav Duboczy / CS ČZ - OHC 125 7 0:47:24,100 3. 32 Viliam Kapusta / CS ČZ - OHC 125 7 0:47:24,200 4. 93 Jirka / CS ? In entry list only: 12 František Bednář / CS ČZ - OHC 125 20 Josef Drahno / CS ČZ - OHC 125 24 Milouš Hečko / CS ČZ - OHC 125 31 Oldřich Kába / CS ČZ - OHC 125 35 Stanislav Klátil / CS ČZ - OHC 125 52 Zdeněk Pospíšil / CS ČZ - OHC 125 53 Josef Prudič / CS ČZ - OHC 125 74 Jaroslav Žípek / CS ČZ - OHC 125 75 Jiří Havrlík / CS ČZ - OHC 125 76 Ladislav Minařík / CS ČZ 125 77 Jaroslav Kaštan / CS ČZ - OHC 125 78 Jaroslav Kamarád / CS ČZ - OHC 125 79 Jan Rajman / CS ČZ 125 80 Jaroslav Neuman / CS ČZ 125 81 Ludvík Houžvic / CS ČZ - OHC 125 82 František Irmiš / CS ČZ - OHC 125 83 Miroslav Steinhauer / CS ČZ 125 84 Rudolf Valenta / CS ČZ 125 86 Stanislav Jimorák / CS ČZ - OHC 125 87 František Matušek / CS ČZ - OHC 125 88 Karel Bureš / CS ČZ - OHC 125 89 Štefan Tomko / CS ČZ - OHC 125 90 Jiří Srkal / CS ČZ - OHC 125 91 Ladislav Neubauer / CS ČZ 125

Division Moto-II

Classified: 1. 6 Jiří Beneš / CS ČZ 175 7 0:44:28,900 2. 71 Jan Viktorin / CS Jawa 175 7 0:44:43,200 3. 34 Ludvík Kašper / CS ČZ 175 7 0:45:43,200 4. 63 Srna / CS Jawa - OHC 250 In entry list only: 7 Karel Bojer / CS ČZ 175 15 Edo st. Bertoli / CS ČZ 175 17 František Boček / CS ČZ 175 21 František Fert / CS ČZ 175 22 Oldřich Fišer / CS ČZ 175 25 Josef Hejmala / CS ČZ Jawa 175 29 Rudolf Hunčík / CS ČZ Jawa 175 33 Milan Karfík / CS ČZ 175 38 František Kročka / CS ČZ 175 39 Jiří Kroupa / CS ČZ 175 44 Bohumil Lakomý / CS ČZ 175 51 Jiří Plánek / CS ČZ 175 56 Jaroslav Rozmánek / CS ČZ 175 57 Bohumil Řezníček / CS ČZ 175 61 Josef Sloup / CZ ČZ 175 64 Václav Süssmilch / CS ČZ 175 65 František Šimek / CS ČZ 175 72 Robert Zapletal / CS ČZ 175 73 Zdeněk Židlík / CS ČZ 175 75 Jaromír Vlček / CS ČZ 175 76 Erik Němčík / CS ČZ 175 77 Jaroslav David / CS ČZ 175 78 František Herzán / CS ČZ 175 79 Jiří Outrata / CS ČZ 175 80 Miroslav Böhm / CS ČZ 175 81 Josef Libřický / CS ČZ 175 82 Otta Krmíček / CS ČZ 175 83 Lubomír Pírek / CS ČZ 175 84 Jaroslav Němec / CS ČZ 175 85 Stanislav Valášek / CS ČZ 175 86 Gabriel Erneš / CS ČZ 175 87 Jaroslav Cikán / CS ČZ 175 88 Miloslav Vališ / CS ČZ 175 89 Antonín Rybka / CS ČZ 175 90 Miroslav Vaindl / CS ČZ 175 91 František Sobolík / CS ČZ 175 92 Jindřich Minx / CS ČZ 175 93 Zdeněk Soldán / CS ČZ 175 94 Miloš Eyer / CS ČZ 175 95 František Filip / CS ČZ 175 96 Juraj Polák / CS ČZ 175 97 Bohuslav Palička / CS ČZ Jawa 175 98 Ludvík Hrdlička / CS ČZ 175 99 Miroslav Libecajt / CS ČZ 175 100 Karel Lipláček / CS ČZ 175 101 Vladislav Dufek / CS ČZ 175 102 Boleslav Florián / CS ČZ 175

Division Moto-III

Classified: 1. 10 Stanislav Malina / CS ČZ - OHC 250 7 0:42:07,100 2. 5 František Šťastný / CZ ČZ - OHC 250 7 0:42:14,200 3. 30 Jan Janouš / CS Jawa 250 7 0:43:11,100 In entry list only: 2 Gustav Havel / CS Jawa - OHC 250 15 Edo st. Bertoli / CS ČZ - OHC 250 18 Stanislav Bureš / CZ ČZ - OHC 250 23 Adolf Gorus / CS ČZ - Walter 250 24 Milouš Hečko / CS ČZ - OHC 250 28 Miroslav Hrubý / CS Jawa 250 36 Jiří Komberec / CS Jawa 250 42 Miroslav Kudrnáč / CS ČZ - OHC 250 43 Václav Kukla / CS ČZ - Jawa 250 44 Bohumil Lakomý / CS Jawa 250 47 Karel Mojžíš / CS Jawa 250 48 Jan Molnár / CS ČZ - OHC 250 54 Vlastimil Rain / CS Ravo 250 60 Pavel Slavíček / CS Jawa - OHC 250 61 Josef Sloup / CZ ČZ - Jawa 250 62 Tomáš Smatlánek / CS Jawa - OHC 250 65 František Šimek / CS Jawa 250 68 Václav Valtera / CS ČZ - OHC 250 69 Josef Vaněk / CS Jawa 250 70 Václav Vaněk / CS Jawa 250 71 Jan Viktorin / CS Jawa 250 75 Jiří Havrlík / CS Jawa 250 76 Eduard Hanuš / CS ČZ - Jawa 250 77 Otto Jičínský / CS Jawa 250 78 Tibor Deliman / CS ČZ 250 79 Ladislav Minařík / CS Jawa 250 80 Vlastimil Juroch / CS Jawa 250 81 Václav Zapletal / CS ČZ - OHC 250 82 Jan Kalus / CS Jawa 250 83 Miroslav Porubský / CS ČZ - OHC 250 84 Jiří Voltr / CS Jawa 250 85 František Irmiš / CS ČZ - OHC 250 86 Eduard Quirenc / CS Jawa 250 87 Jindřich Minx / CS Jawa 250 88 Jan Pazdera / CS ČZ - OHC 250 89 Zdeněk Petrák / CS ČZ - OHC 250 90 Jaroslav Cikán / CS ČZ - OHC 250 91 František Kocián / CS Jawa 250 92 Václav Kvěch / CS ČZ - OHC 250 93 Juraj Moravitz / CS Walter 250 94 Miloslav Pobořil / CS Jawa 250 95 Vítězslav Smolka / CS Jawa 250 96 Jindřich Utišil / CS Walter 250 97 Bohumil Kovář / CS ČZ - Jawa 250 98 František Šandor / CS ČZ - OHC 250 99 Jan Novosad / CS Jawa 250 100 xxx Jawa 250 101 Vladimír Kuffa / CS Jawa 250 102 Lubomír Pluhař / CS ČZ - OHC 250 103 Jiří Srkal / CS Ravo 250 104 Jan Lakatoš / CS ČZ - Jawa 250 105 Bohumil Buncěk / CS Jawa 250

Division Moto-IV

Classified: 1. 10 Stanislav Malina / CS ČZ 7 0:42:34,000 2. 5 František Šťastný / CZ Jawa - OHC 350 7 0:42:49,600 3. 66 Miroslav Špak / CS ČZ - OHC 350 7 0:43:49,100 In entry list only: 1 Kurt Maul / DDR Norton 350 2 Gustav Havel / CS Jawa - OHC 350 4 Rudi Jurisch / DDR NSU Sport 350 9 Jaromír Makovička / CS ČZ - OHC 350 11 Siegfried Glässer / DDR Norton 350 13 Zdeněk Bedrna / CS ČZ - OHC 350 23 Adolf Gorus / CS Jawa - OHC 350 25 Josef Hejmala / CS ČZ - Jawa 350 28 Miroslav Hrubý / CS Jawa 350 29 Rudolf Hunčík / CS ČZ - Jawa 350 31 Oldřich Kába / CS Jawa 350 35 Stanislav Klátil / CS Jawa 350 36 Jiří Komberec / CS ČZ - OHC 350 38 František Kročka / CS ČZ - OHC 350 41 Miroslav Kubánek Jawa 350 43 Václav Kukla / CS ČZ - OHC 350 45 Josef Lukšík / CS ČZ - OHC 350 49 František Mrázek / CS Jawa 350 50 Ludvík Panáček / CS ČZ - Walter 350 51 Jiří Plánek / CS ČZ - OHC 350 53 Josef Prudič / CS ESO 350 58 Milan Selecký / CS ČZ - OHC 350 59 Richard Schifauer / CS Jawa 350 60 Pavel Slavíček / CS Jawa - OHC 350 63 František Srna / CS ČZ - OHC 350 69 Josef Vaněk / CS ČZ - OHC 350 70 Václav Vaněk / CS Jawa 350 72 Robert Zapletal / CS Jawa 350 75 Bořivoj Sedlák / CS Norton 350 76 Vlasitmil Bortek / CS Jawa 350 77 Jan Butula / CS Jawa 350 78 Tibor Delimán / CS ČZ - OHC 350 79 Peter Moravitz / CS ESO 350 80 Lumír Sumík / CS ČZ - OHC 350 81 Emanuel Quirenc / CS ČZ - OHC 350 82 Ladislav Haringa / CS ČZ - OHC 350 83 Václav Kvěch / CS ČZ - OHC 350 84 František Sobolík / CS ČZ - OHC 350 85 Zdeněk Loukota / CS Jawa 350 86 Bohumil Buncěk / CS Walter 350 87 Alexander Deraha / CS ČZ - OHC 350 88 Bohuslav Palička / CS ČZ - OHC 350 89 Ludvík Hrdlička / CS ČZ - OHC 350 90 Imrich Karabinoš / CS ČZ - OHC 350 91 Jiří Hlaváč / CS Walter 350 92 František Šandor / CS ČZ - OHC 350 93 Jan Novosad / CS ČZ - OHC 350 94 Jiří Vávra / CS ČZ - OHC 350 95 Josef Holubec / CS Norton 350 96 Otto Jičínský / CS ČZ - Jawa 350 97 František Šmaus / CS ESO 350 98 Štefan Zucha / CS ČZ - Jawa 350

Division Race-I

Classified: 1. 23 Zdeněk Treybal / CS ESO 500 7 0:45:55,000 2. 12 Jiří Bulíček / CS Hvězda 500 7 0:46:11,100 3. 6 Vladimír Hubáček / CZ ? 7 Did not start: 31 Karel Cejnar / CS Jawa 500 In entry list only: 39 Janíček / CS Jawa 500

Division Race-II

Classified: 1. 1. 11 Adolf Veřmiřovský / CS Tatra Monopost 7 0:40:22,200 3. 2. 19 Přikryl / CS Tatra Monopost 7 0:42:48,300 2. 3. 29 Miroslav Berkman / CS Tatra Monopost 7 0:41:27,200 In entry list only: 1 Václav Bobek / CS Škoda OHC 2 Andrais Wimmer / H BMW 200 8 Jaroslav Netušil / CS Škoda OHC 25 Jiří Valchař / CS Tatra Monopost

Division Sport-I

Classified: 1. 15 Alois Gbelec / CS Minor 750 7 0:46:19,800 2. 4 Barcal / CS BMW 750 7 0:47:03,200 3. 7 František Kameš / CS Minor 750 7 0:47:04,100 Did not finish: 5 Jaroslav Brokeš / CS BT 750 ? 13 Jan Cyterák / CS Astra 750 ? In entry list only: 9 Josef Štyler / CS Minor 750 10 Oldřich Šusta / CS BMW 750 16 Vladimír Hubáček / CZ Střela 750 19 Alois Mark / CS Tatra 605 21 Metoděj Přikryl / CS TMV 750 23 Josef Schleichert / CS Minor 750 24 Oldřich Svoboda / CS Minor 750 25 Leon Weigert / CS Minor 750 26 Jaroslav Jupa / CS Minor 750 27 Karel Váchal / CS BMW 750 28 Karel Kořínek / CS KMW 750 29 Jaroslav Kafka / CS BMW 750 30 Josef Uhlíř / CS Ponny 32 Miloš Mičík / CS Minor 750 33 Arnošt Vávra / CS Minor 750 34 František Sobr / CS AVA 750 35 Zdeněk Wasserbauer / CS WMW 750 36 Jiří Valchař / CS Lomicar 750 37 Jiří Pesta / CS Minor 750 38 Oleg Ruboš / CS Minor 750 40 Josef Brázda / CS BMW 750

Division Sport-II

Classified: 1. 3 Jaroslav Vlček / CS Magda 1100 7 0:47:03,800 2. 7 František Kameš / CS Škoda 1100 7 0:48:51,000 3. 74 Rudolf Lodes / CS Rulo 1100 7 0:49:37,100 Did not finish: 38 František Toušovský / CS Škoda 1100 DNF 53 Ludvík Mikoláš / CS Magda 1100 DNF In entry list only: 2 Ferenz Kozma / H Fiat 1100 5 Jaroslav Brokeš / CS BT 750 23 Rudolph / DDR Wartburg 900 24 Ferenc Kiss / H Wartburg 1100 25 Wottschovski / DDR Wartburg 900 26 Claunsing / DDR Wartburg 900 27 Vladimír Valenta / CS Škoda 1100 29 Oldřich Svoboda / CS Magda 1100 31 Karel Cejnar / CS Škoda 1100 32 Oldřich Čihák / CS Magda 1100 58 Boleslav Peterek / CS KDF 1100 Classified: 1. 57 Miroslav Berkman / CS Škoda 1500 7 0:46:15,000 2. 83 V. Rieger / CS Škoda 7 0:48:00,200 3. 41 Mičík / CS Škoda 7 0:48:22,800 28 Oldřich Pasch / CS Škoda 1500 In entry list only: 10 Oldřich Šusta / CS Škoda 1500 Top of page

Mladá Boleslav - Sport 1.1+1.5 29.6.1958

Mladá Boleslav [SP1500] 30.round

Spectators: 1 000 Race: Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Classified: 1. 6 Fousek / CS Škoda 1100 OHC 0:18:05,200 2. - Valenta Cisitalia 0:18:45,800 3. - Kameš / CS ? 0:18:59,000 Other starters: - Rudolph / DDR Wartburg Sport -1 - xxx Škoda 1100 OHC 57 Berkman / CS Škoda Supersport 1500 0:24:07,900 Top of page

Mladá Boleslav - Sport 750 29.6.1958

Mladá Boleslav [SP 750] 40.round

Spectators: 1 000 Started: 8 (Sport - 8) Race: Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Classified: 1. - Gbelec / CS Aero Minor 12 0:18:13,600 1. 2. - Kameš / CS Aero Minor 12 0:19:01,900 3. - Brokeš / CS Aero Minor 12 0:19:20,600 4. - Šusta / CS Aero Minor 5. - Valchař / CS Aero Minor Other starters: - Schleichert / CS ? - Kořínek / CZ ? Top of page

Rosice 27.7.1958

Rosice 50.round

Race: 4,141 km * 15 laps Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Classified: 1. - Čižkovský Škoda 1100 OHC 15 2. - Bobek / CS Škoda 1100 OHC 3. - Cejnar / CS Škoda Top of page

Louny 7.9.1958

Louny 60.round

Race: Pos. NO Driver / Nationality Car Entrant Laps Time/Retired Group Practice
Classified: 1. - Fousek / CS Škoda 1100 OHC 2. - Kameš / CS ? 3. - Šusta / CS ? Did not finish: - Čižkovský ? 2 DNF - Vlček / CS ? DNF Top of page